Heslo 1234 je "najbezpečnejšie" - ZemNet
50 je niekedy len 15
25. januára 2018

Heslo 1234 je „najbezpečnejšie“

K napísaniu tohto článku nás inšpiroval hackerský útok na jednu z našich klientskych e-mailových adries klient@zemnet.sk. V dôsledku čoho sa z hacknutej e-mailovej schránky odchádzalo obrovské množstvo spamu.

Experti ako každý rok, aj v roku 2016 skúmali databázu miliónov hesiel po celom svete a zistili, že až 17% z nich tvorí heslo 123456. Smutné na tom je, že tieto percentá sa za posledných pár rokov vôbec nezmenili. A to ani napriek tomu, že články o bezpečných heslách môžeme nájsť na každom rohu. Upozorňujú nás na to médiá, sociálne siete, výrobcovia mobilov či počítačov ale často aj známe osobnosti.

Kvalitné heslo by malo byť základom nášho online života. ALE priama úmernosť medzi dĺžkou hesla a úrovňou bezpečia nie je vždy platná. Častou chybou je aj používanie dátumov narodenín, kombinácia svojich iniciálov alebo meno svojho domáceho miláčika. V takýchto prípadoch útočník ani nepotrebuje pokročilé hackerské schopnosti. Stačí, keď sa o svojej obeti trochu poinformuje. A v dnešnej dobe hlavne vďaka sociálnym sieťam je až príliš jednoduché (ale o tom až v ďalšom článku).

Prezradíme Vám zásady kvalitného hesla:

  • má aspoň 8 znakov
  • obsahuje veľké aj malé písmená
  • obsahuje aj číslice
  • znaky sa neopakujú
  • nepoukazuje na používateľa
  • je ľahko zapamätateľné

Teraz si možno myslíte: „No ale veď kto by sa chcel dostať do môjho e-mailu, však nie som dôležitý člen vlády, ani vojak, ani policajt a podobne – a tu je pes zakopaný.
Síce hackeri nenájdu v mojej schránke nič zaujímavé, ale ak sa do nej dostanú, tak cez neho vedia rozosielať svoje správy.

Ďalšia otázka vo Vašej hlave: „No a čo?“
Práve týmto spôsobom sa cez „prihláseného užívateľa“ začne hromadne posielať tzv. spam, či podvodné e-maily Vašej banky a iné. Následne sa server zahltí a dostane sa do tzv. blacklistov, kde od neho prestanú prijímať poštu. A teraz si zoberte že čakáte odpoveď na Váš e-mail, ktorý je veľmi dôležitý a ten nie a nie prísť… Lenže napísaný list ani neodišiel ani Vám ani ostatným užívateľom servera!

Ako tvoríte heslá Vy? Rozhodujete rýchlo pri registrácii, alebo máte zaužívané heslo ku všetkým Vašim účtom? V každom prípade sa teraz pre svoju vlastnú bezpečnosť radšej hneď nad svojimi prihlasovacími údajmi zamyslite. Uhádol už niekto aj to Vaše? Raz sa to môže stať aj Vám, čiže 3x hurá na zmenu hesiel…

PS: O tom ako rozoznať spam, si napíšeme nabudúce…

ZÁKAZNÍCKA ZÓNA WEBMAIL
F