50 je niekedy len 15 - ZemNet
Heslo 1234 je „najbezpečnejšie“
20. januára 2018
Prečo sme sa rozhodli zmeniť technológiu?
29. marca 2019

50 je niekedy len 15

Tento článok sme sa rozhodli napísať preto, lebo čoraz častejšie sa stretávame výrokov typu:
„12Mbitov za 15eur?! Veď iní ponúkajú aj 50Mbitov za túto cenu…“
„Ako to, že nemáte v ponuke optiku?“
„Nestiahnem film za 5minút, spravte s tým niečo!“

Objasnime si základné pojmy hneď na začiatku… Pripojenie k internetu môžeme rozdeliť do 4 hlavných skupín: mobilné, optické, DSL a WiFi. Rýchlosť pripojenia závisí práve od využívanej technológie a v neposlednom rade od predplateného mesačného paušálu u svojho poskytovateľa. Stabilitu, prípadne rýchlosť internetu a možnosť s ňou pracovať bez kolísania rýchlosti resp. výpadku ovplyvňuje mnoho faktorov.

Častým problémom je stav používaného počítača alebo notebooku. Keď je starý, nestíha držať krok s dobou (malý hardisk, nízka kapacita pamäte…). Keď je naopak nový, tak zúfalo sa snaží aktualizovať, až mu dochádzajú sily a stabilné pripojenie sa dostáva do pozadia. Mali sme prípad, keď klient nahlasoval poruchu pripojenia na dennom poriadku. Žiadnu chybu sme ale na našej strane nenašli. Chceli sme sa dozvedieť viac o jeho počítači, tak sme mu položili otázku, či nepociťuje spomalenie stroja a ako dlho trvá, kým sa zapne? Prekvapivá odpoveď znela: Ach, aj kávu si vypijem kým sa zapne…

Keď je počítač v poriadku, mali by sme skontrolovať navštívené stránky. Pri väčšine webových stránok, kde môžete sťahovať seriály alebo filmy zadarmo, je rýchlosť sťahovania obmedzená. Môžete mať aj internet na n-tú, rýchlosť sťahovania neprekročí 300kb/s.
Takisto sa zvyšuje počet domácností s viacerými zariadeniami pripojenými na domácu WiFi sieť. Otec počúva nestarnúce hity na YouTube, mama pozerá svoj obľúbený seriál online a ratolesti rolujú na Facebooku, pritom hrajú sieťovú hru na smartfóne… Poznáte to však? Samozrejme pri súčasnej aktivite viacerých užívateľov môže dôjsť k spomaleniu internetu.

A teraz, keď sme si skontrolovali všetky interné faktory, kuknime na nášho poskytovateľa internetového pripojenia. Pri mobilnom internete sa najčastejšie využíva vysokorýchlostná mobilná internetová sieť 3G alebo LTE. Ešte predtým, než si zaobstaráte takýto net, overte si dostupnosť mobilnej siete vo vašom bydlisku.

DSL predstavuje internet cez telefónne káble. S ním je možné dosiahnuť rýchlosť do 50Mbit/s na základe ponuky operátorov.

Optický internet je najmodernejší spôsob širokopásmového pripojenia na internet v súčasnosti. Prostredníctvom neho rýchlosť pripojenia môže dosiahnuť desiatky až stovky Mbit/s, je vysoko stabilný a spoľahlivý… ALE táto technológia je tak nákladná (optické káble musia byť zakopané v zemi), že poskytovatelia ju ponúkajú iba v husto osídlených oblastiach. Ďalšou nevýhodou je nutnosť FUP (jeden používateľ nemôže nadmerne zaťažovať dátové pásmo, ktoré je vyhradené pre viacerých používateľov internetu), keďže ide o enormné množstvo dát, ktoré sú premiestnené za 15eur mesačne. Ale nezabúdajme, že free seriály a online filmy sú v drvivej väčšine pirátstvom. Čiže to čo je na nete, neznamená hneď, že je to aj zadarmo. Sťahovanie cez torrent a stránky zdielajúce veľa kvalitného obsahu znamená, že môžete mať dočinenia s políciou. A teraz ak si to dobre premyslíte, zistíte, že 100mbit optický internet je možno úplná zbytočnosť 🙂 využijete ho len ak kradnete…ale vy nie ste takí, že?

My ponúkame WiFi pripojenie, čo znamená bezdrôtové pripojenie k internetu. Naše vysielače sú rozmiestnené na rôznych miestach v obciach. U klientov montujeme zariadenia, ktoré sú nasmerované na tieto prístupové body, pričom jedinou podmienkou je priama viditeľnosť pripájacích zariadení na tieto body. V byte alebo rodinnom dome tiež môžete používať internet bez káblov a to prostredníctvom WiFi routera, ktorý vám darujeme pri zriadení.

A teraz milí používatelia, uložte si tieto „dáta“ v hlave a rozhodnite sa pre ten správny typ internetového pripojenia. Obhliadka miesta pripojenia a skúšobná doba zadarmo je u nás samozrejmosťou!

ZÁKAZNÍCKA ZÓNA WEBMAIL